Johannelund – Sveriges äldsta teologiska högskola
Open
X

Lärare.

 

James Starr, rektor

Docent i Nya testamentet
Teol dr (Lund), VDM

018-16 99 28
james.starr@johannelund.nu

Torbjörn Aronson, docent

Docent i kyrkohistoria
PhD, Teol dr (Uppsala) 

torbjorn.aronson@johannelund.nu

Gunilla Bäcks, ansvarig för bibelskolan, studievägledare

Leg. gymnasielärare, teol kand

018-16 99 27
gunilla.backs@johannelund.nu

Johannes Börjesson, högskolelektor

Lektor i kyrkohistoria och systematisk teologi
PhD (Cambridge), VDM

johannes.borjesson@johannelund.nu

Beth Elness-Hanson, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Phil dr (VID vitenskapelige høgskole) 

018-16 99 18
beth.elness-hanson@johannelund.nu

Stefan Gustavsson, högskoleadjunkt

Adjunktlärare i systematisk teologi.
Förstelektor vid Mediehögskolan (Norge)
 
stefan.gustavsson@johannelund.nu
 

Torbjörn Larspers, högskolelektor

Lektor i kyrkohistoria
Teol dr (Uppsala), VDM

018-16 99 05 (arbetsrum), 0760-488 780 (mobil)
torbjorn.larspers@johannelund.nu

Stefan Lindholm, högskolelektor

Lektor i religionsfilosofi
Fil dr (Misjonshøgskolen, Stavanger), VDM

stefan.lindholm@johannelund.nu

Klas Lundström, högskolelektor

Docent i historisk-praktisk teologi
Teol dr (Uppsala), VDM

klas.lundstrom@johannelund.nu

Tommy Mellberg, högskoleadjunkt

Högskoleadjunkt i praktisk och systematisk teologi
Doktorand i systematisk teologi (Åbo Akademi), VDM

018-16 99 17
tommy.mellberg@johannelund.nu

Leif

Leif Nordenstorm, högskolelektor

Lektor i religionshistoria
Teol dr (Uppsala), VDM

leif.nordenstorm@johannelund.nu

Tomas Nygren, högskolelektor

Lektor i systematisk teologi
Teol dr (Menighetsfakultet, Oslo), VDM

018-16 99 21
tomas.nygren@johannelund.nu

David Nyström, högskolelektor

Lektor i Nya testamentets exegetik och kyrkohistoria
PhD (Cambridge)

david.nystrom@johannelund.nu

Lotta Strajnic, adjunktlärare bibelskolan

Adjunktlärare i Gamla testamentet, Bibelskolan

lotta.strajnic@johannelund.nu

Lars-Göran Sundberg, högskolelektor

Lektor i historisk-praktisk teologi, inriktning själavård och religionspsykologi
PhD i teologi (Fuller)

018-16 99 29 (arbetsrum), 0734-20 80 21 (mobiltelefon)
lars-goran.sundberg@johannelund.nu

Veronica Widell, adjunktlärare

Adjunktlärare själavård och pastorala kurser
Teol kand, VDM

018-16 99 15, 076-466 38 15
veronica.widell@johannelund.nu

 Affilierade lärare

 

Carl Axel Aurelius, Biskop emeritus, professor i systematisk teologi (Linköping) 

Affilierad Senior Professor

Oloph Bexell, Professor emeritus i kyrkohistoria (Uppsala)

Affilierad Senior Professor

Gastón Espinosa, professor i religionsvetenskap, Claremont McKenna College (USA)

Affiliated Associate Professor
Mark A. Granquist

Mark A. Granquist, professor i kyrkohistoria, Luther Seminary (USA)

Affiliated Associated Professor

Ezra Gebremedhin, docent i kyrkohistoria, Uppsala universitet

Affilierad Senior Forskare

David Gustafson, Associate professor i evangelisation och mission, Trinity Evangelical Divinity School (USA)

Affiliated Associate Professor

Maria Lindberg, högskoleadjunkt

Affilierad adjunkt i praktisk teologi, Sångpedagog
Fil mag
Kantor, Norra Hagunda församling, Svenska kyrkan

 

Lena-Sofia Tiemeyer, Reader i Gamla testamentets exegetik, University of Aberdeen (UK)

Affiliated Associated Professor

Resurspersoner

LarsOlov Eriksson

LarsOlov Eriksson, högskolelektor emeritus

Docent i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentets exegetik
Teol dr (Uppsala), VDM 

018-16 99 24
larsolov.eriksson@johannelund.nu

Staffan Grenstedt, högskolelektor emeritus

Lektor i praktisk teologi och missionsvetenskap
Teol dr (Uppsala), VDM

0768-37 64 38 
staffan.grenstedt@johannelund.nu

Lena Harris

Lena Harris

Womens’ and Internationals’ Pastor, St. Aldates Church, Oxford, VDM

Agne Nordlander, docent i systematisk teologi (Uppsala)

Affilierad Senior Forskare
birger

Birger Olsson, professor, emeritus

Nya testamentets exegetik (Uppsala), VDM 

Sarah

Sarah Hinlicky Wilson, högskolelektor i systematisk teologi

Affiliated Associated Professor

 

På Johannelund finns det en andaktsgemenskap i morgonböner och mässor och det är gott att få med det i teologistudierna. // Kristoffer Strid