Johannelund – Sveriges äldsta teologiska högskola
Open
X

Lärare.

James Starr, rektor

Lektor i exegetisk teologi
M Div, Dr theol

018-16 99 28
james.starr@johannelund.nu

Torbjörn Aronson, docent

Docent i kyrkohistoria
PhD, Teol. dr

torbjorn.aronson@johannelund.nu

Gunilla Bäcks, ansvarig för bibelskolan (Solvik/Hagabergs FHS)

Leg. gymnasielärare, Teol. kand.

018-16 99 27
gunilla.backs@johannelund.nu

Beth Elness Hanson, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Dr. phil.

018-16 99 18
beth.elness-hanson@johannelund.nu

Torbjörn Larspers, studierektor pastorala moment

Lektor i historisk-praktisk teologi
Teol. Dr.

018-16 99 05 (arbetsrum), 0760-488 780 (mobil)
torbjorn.larspers@johannelund.nu

Maria Lindberg, högskoleadjunkt

Adjunkt i praktisk teologi, Sångpedagog
Fil. mag.

018-16 99 26
maria.lindberg@johannelund.nu
För att läsa Marias CV, klicka här

Stefan Lindholm, högskolelektor

Lektor i religionsfilosofi
Filosofie doktor

stefan.lindholm@johannelund.nu

Klas Lundström, docent

Docent i historisk-praktisk teologi
Teologie doktor

018-16 99 16 (arbetsrum), 076-833 00 16 (mobiltelefon)
klas.lundstrom@johannelund.nu

Tommy Mellberg, högskoleadjunkt

Högskoleadjunkt i praktisk och systematisk teologi
Doktorand i systematisk teologi (Åbo Akademi)

018-16 99 17
tommy.mellberg@johannelund.nu
För att läsa Tommys CV, klicka här

Leif

Leif Nordenstorm, högskolelektor

Lektor i religionshistoria
Teologie doktor, Filosofie kandidat

leif.nordenstorm@johannelund.nu
För att läsa Leifs CV, klicka här

Tomas Nygren, högskolelektor

Lektor i systematisk teologi
Dr. teol.

018-16 99 21
tomas.nygren@johannelund.nu
För att läsa Tomas CV, klicka här

David Nyström, högskolelektor

Lektor i Nya testamentets exegetik
PhD

david.nystrom@johannelund.nu

Lars-Göran Sundberg, högskolelektor

Lektor i historisk-praktisk teologi, inriktning själavård och religionspsykologi
Ph.D. i teologi

018-16 99 29 (arbetsrum), 0734-20 80 21 (mobiltelefon)
lars-goran.sundberg@johannelund.nu

Resurspersoner

Kjell O. Lejon, vicerektor

Professor i religionsvetenskap, historisk teologi
PhD (UCSB) , TD (Lund)

0760-49 50 60 (mobil)
kjell.lejon@johannelund.nu

hans_2016

Hans Boije

LarsOlov Eriksson

LarsOlov Eriksson, Docent

Docent i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Teologie doktor, docent

018-16 99 24
larsolov.eriksson@johannelund.nu
För att läsa LarsOlovs CV, klicka här

Staffan Grenstedt, högskolelektor

Lektor i praktisk teologi
Teologie doktor

018.16 99 22 (arbetsrum), 0768-37 64 38 (mobiltelefon)
staffan.grenstedt@johannelund.nu
För att läsa Staffans CV, klicka här

Lena Harris

Lena Harris, högskoleadjunkt

Adjunkt i historisk-praktisk teologi
Teol. kand.
birger

Birger Olsson, professor, em.

Professor i nya testamentets exegetik
Berne Persliden

Berne Persliden, högskolelektor

Odontologie doktor

 Affilierade lärare

Oloph Bexell, Professor em.

Affilierad Senior Professor

Gastón Espinosa, Professor, Claremont McKenna College, USA

Affiliated Associate Professor

David Gustafsson, Associate Professor, Trinity Evangelical Divinity School, USA

Affiliated Associate Professor

Mark A. Granquist, Associate Professor, Luther Seminary, USA.

Affiliated Associated Professor

Ezra Gebremedhin, Docent (em.)

Affilierad Senior Forskare

Agne Nordlander, Docent (em.)

Affilierad Senior Forskare

Lena-Sofia Tiemeyer, Reader, University of Aberdeen 

Affiliated Associated Professor

Stefan Gustavsson, Direktor för Apologia 

Affilierad högskoleadjunkt. Inriktning mot apologetik.

Carl Axel Aurelius

Affilierad Senior Professor

Johannelund är helt fantastiskt! Att man kommer från olika traditioner ger en mångfald. // Anna Johansson Blomberg