Johannelund – Sveriges äldsta teologiska högskola
Open
X

Lärare.

hans_2016

Hans Boije, direktor

Direktor för Centrum för utveckling

018-16 99 04
hans.boije@johannelund.nu

Gunilla Bäcks, ansvarig för bibelskolan (Hagabergs FHS)

Gymnasielärarexamen, Högskoleexamen i teologi

018-16 99 27
gunilla.backs@johannelund.nu

Beth Elness Hanson, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Dr. phil.

018-16 99 18
beth.elness-hanson@johannelund.nu

LarsOlov Eriksson

LarsOlov Eriksson, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Teologie doktor, docent

018-16 99 24
larsolov.eriksson@johannelund.nu
För att läsa LarsOlovs CV, klicka här

 

Staffan Grenstedt, högskolelektor

Lektor i praktisk teologi
Teologie doktor

018.16 99 22 (arbetsrum), 0768-37 64 38 (mobiltelefon)
staffan.grenstedt@johannelund.nu
För att läsa Staffans CV, klicka här

Torbjörn Larspers, studierektor pastorala moment

Lektor i historisk-praktisk teologi
Teol. Dr.

018-16 99 05 (arbetsrum), 0760-488 780 (mobil)
torbjorn.larspers@johannelund.nu
För att läsa Torbjörns CV, klicka här

Kjell O Lejon, högskolerektor (50%)

Professor i religionsvetenskap, historisk teologi
PhD (UCSB) , TD (Lund)

018-16 99 06 (arbetsrum), 0760-49 50 60 (mobil)
kjell.lejon@johannelund.nu
För att läsa Kjells CV, klicka här

Maria Lindberg, högskoleadjunkt

Adjunkt i praktisk teologi
Sångpedagog

018-16 99 26
maria.lindberg@johannelund.nu
För att läsa Marias CV, klicka här

Klas Lundström, högskolelektor

Lektor i historisk-praktisk teologi
Teologie doktor

018-16 99 16 (arbetsrum), 076-833 00 16 (mobiltelefon)
klas.lundstrom@johannelund.nu
För att läsa Klas CV, klicka här

Tommy Mellberg, högskoleadjunkt

Doktorand

018-16 99 17
tommy.mellberg@johannelund.nu
För att läsa Tommys CV, klicka här

Leif

Leif Nordenstorm, högskolelektor

Lektor i religionshistoria
Teologie doktor, Filosofie kandidat

leif.nordenstorm@johannelund.nu
För att läsa Leifs CV, klicka här

Tomas Nygren, högskolelektor

Lektor i systematisk teologi
Dr. teol.

018-16 99 21
tomas.nygren@johannelund.nu
För att läsa Tomas CV, klicka här

James Starr, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi
M Div, Dr theol

018-16 99 28
james.starr@johannelund.nu
För att läsa James CV, klicka här

Lars-Göran Sundberg, högskolelektor

Lektor i historisk-praktisk teologi, inriktning själavård och religionspsykologi
Ph.D. i teologi

018-16 99 29 (arbetsrum), 0734-20 80 21 (mobiltelefon)
lars-goran.sundberg@johannelund.nu
För att läsa Lars-Görans CV, klicka här

Resurspersoner

Lena Harris

Lena Harris, högskoleadjunkt

Adjunkt i historisk-praktisk teologi
Teol. kand.

Stefan Lindholm, högskolelektor

Lektor i religionsfilosofi
Filosofie doktor
birger

Birger Olsson, professor, em.

Professor i nya testamentets exegetik
Berne Persliden

Berne Persliden, högskolelektor

Odontologie doktor

 Affilierade lärare

Oloph Bexell, Professor em.

Affilierad Senior Professor

Gastón Espinosa, Professor, Claremont McKenna College, USA

Affiliated Associate Professor

David Gustafsson, Associate Professor, Trinity Evangelical Divinity School, USA

Affiliated Associate Professor

Mark A. Granquist, Associate Professor, Luther Seminary, USA.

Affiliated Associated Professor

Ezra Gebremedhin, Docent (em.)

Affilierad Senior Forskare

Agne Nordlander, Docent (em.)

Affilierad Senior Forskare

Lena-Sofia Tiemeyer, Reader, University of Aberdeen 

Affiliated Associated Professor

Det är ett bra upplägg på studierna med relevant undervisning och ödmjukhet inför olika åsikter. // Petrus Halvarsson