Johannelund – Sveriges äldsta teologiska högskola
Open
X

Lärare.

 

James Starr, rektor

Docent i Nya testamentet
Teol dr (Lund), VDM

018-16 99 28
james.starr@johannelund.nu

Johannes Börjesson, högskolelektor

Lektor i kyrkohistoria och systematisk teologi
PhD (Cambridge), VDM

johannes.borjesson@johannelund.nu

Beth Elness-Hanson, högskolelektor

Lektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet
Phil dr (VID vitenskapelige høgskole) 

018-16 99 18
beth.elness-hanson@johannelund.nu

Stefan Gustavsson, högskoleadjunkt

Adjunktlärare i systematisk teologi.
Förstelektor vid Mediehögskolan (Norge)
 
stefan.gustavsson@johannelund.nu

Torbjörn Larspers, högskolelektor

Lektor i kyrkohistoria
Teol dr (Uppsala), VDM

018-16 99 05 , 0760-488 780
torbjorn.larspers@johannelund.nu

Stefan Lindholm, högskolelektor

Lektor i systematisk teologi
Fil dr (Misjonshøgskolen, Stavanger), VDM
018-16 99 08, 073-513 26 52

stefan.lindholm@johannelund.nu

Klas Lundström, högskolelektor

Docent i historisk-praktisk teologi
Teol dr (Uppsala), VDM

klas.lundstrom@johannelund.nu

Tommy Mellberg, högskoleadjunkt

Högskoleadjunkt i praktisk och systematisk teologi
Doktorand i systematisk teologi (Åbo Akademi), VDM

018-16 99 17
tommy.mellberg@johannelund.nu

Tin Mörk, adjunktlärare, ansvarig bibelskolan

Adjunktlärare i pastorala i kurser och föreståndare för FE-programmet.
Ansvarig för bibelskolan.
Teol kand, VDM
 
018-16 99 22

tin.mork@johannelund.nu

Leif

Leif Nordenstorm, högskolelektor

Lektor i religionshistoria
Teol dr (Uppsala), VDM

leif.nordenstorm@johannelund.nu

Tomas Nygren, högskolelektor

Lektor i systematisk teologi
Teol dr (Menighetsfakultet, Oslo), VDM

018-16 99 21
tomas.nygren@johannelund.nu

David Nyström, högskolelektor

Lektor i Nya testamentets exegetik och kyrkohistoria
PhD (Cambridge)

018-16 99 12, 070-363 70 46
david.nystrom@johannelund.nu

Lars-Göran Sundberg, högskolelektor

Lektor i historisk-praktisk teologi, inriktning själavård och religionspsykologi
PhD i teologi (Fuller)

018-16 99 29 , 0734-20 80 21
lars-goran.sundberg@johannelund.nu

Veronica Widell, adjunktlärare

Adjunktlärare själavård och pastorala kurser
Teol kand, VDM

018-16 99 15, 076-466 38 15
veronica.widell@johannelund.nu

 

 

Affilierade lärare

 

Carl Axel Aurelius, Biskop emeritus, professor i systematisk teologi (Linköping) 

Affilierad Senior Professor

Oloph Bexell, Professor emeritus i kyrkohistoria (Uppsala)

Affilierad Senior Professor

Gastón Espinosa, professor i religionsvetenskap, Claremont McKenna College (USA)

Affiliated Associate Professor
Mark A. Granquist

Mark A. Granquist, professor i kyrkohistoria, Luther Seminary (USA)

Affiliated Associated Professor

Ezra Gebremedhin, docent i kyrkohistoria, Uppsala universitet

Affilierad Senior Forskare

David Gustafson, Associate professor i evangelisation och mission, Trinity Evangelical Divinity School (USA)

Affiliated Associate Professor
Sarah

Sarah Hinlicky Wilson, högskolelektor i systematisk teologi

Affiliated Associated Professor

Maria Lindberg, högskoleadjunkt

Affilierad adjunkt i praktisk teologi, Sångpedagog
Fil mag
Kantor, Norra Hagunda församling, Svenska kyrkan

 

Lena-Sofia Tiemeyer, professor

Professor in Old Testament Exegesis, Örebro School of Theology/Akademi för ledarskap och teologi (ALT)

Resurspersoner

LarsOlov Eriksson

LarsOlov Eriksson, högskolelektor emeritus

Docent i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentets exegetik
Teol dr (Uppsala), VDM

larsolov.eriksson@gmaill.com

Staffan Grenstedt, högskolelektor emeritus

Lektor i praktisk teologi och missionsvetenskap
Teol dr (Uppsala), VDM

0768-37 64 38 
staffan.grenstedt@johannelund.nu

Lena Harris

Lena Harris

Womens’ and Internationals’ Pastor, St. Aldates Church, Oxford, VDM
birger

Birger Olsson, professor, emeritus

Nya testamentets exegetik (Uppsala), VDM 

Det finns en öppen dialog mellan lärare och studenter och en härlig stämning på skolan. Jag har roligt här! // Helena Larsson