Johannelund – Sveriges äldsta teologiska högskola
Open
X

Lärare.

 

James Starr

Rektor för Johannelund, docent i Nya testamentet

james.starr@johannelund.nu

Simon Johansson

Studievägledare, adjunktlärare i Nya testamentet

076-4663818 
studievagledning@johannelund.nu

Beth Elness-Hanson

Högskolelektor i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet

018-16 99 18
beth.elness-hanson@johannelund.nu

Stefan Gustavsson

Adjunktlärare i systematisk teologi

stefan.gustavsson@johannelund.nu

Torbjörn Larspers

Högskolelektor i kyrkohistoria

018-16 99 05 , 0760-488 780
torbjorn.larspers@johannelund.nu

Stefan Lindholm

Högskolelektor i systematisk teologi och religionsfilosofi

018-16 99 08, 073-513 26 52
stefan.lindholm@johannelund.nu

Klas Lundström

Högskolelektor i historisk-praktisk teologi, docent i missionsvetenskap

klas.lundstrom@johannelund.nu

Tommy Hargemark

Högskoleadjunkt i praktisk och systematisk teologi

018-16 99 17
tommy.hargemark@johannelund.nu

Tin Mörk

Adjunktlärare i praktisk teologi och ledarskap (tjl)

018-16 99 22 
tin.mork@johannelund.nu

Leif

Leif Nordenstorm

Högskolelektor i religionshistoria

leif.nordenstorm@johannelund.nu

Tomas Nygren

Högskolelektor i systematisk teologi och teologisk etik

018-16 99 21
tomas.nygren@johannelund.nu

David Nyström

Högskolelektor i Nya testamentets exegetik och kyrkohistoria
Tf Studierektor

018-16 99 12, 070-363 70 46
david.nystrom@johannelund.nu

Lars-Göran Sundberg

Högskolelektor i historisk-praktisk teologi, själavård och religionspsykologi

018-16 99 29 , 0734-20 80 21
lars-goran.sundberg@johannelund.nu

Veronica Widell

Adjunktlärare i själavård och pastorala kurser

018-16 99 15, 076-466 38 15
veronica.widell@johannelund.nu

 
 

 

Affilierade lärare

 

 

Carl Axel Aurelius

Biskop emeritus, professor i systematisk teologi (Linköping) 
 

Oloph Bexell

Professor emeritus i kyrkohistoria (Uppsala)
 

Gastón Espinosa

Professor i religionsvetenskap, Claremont McKenna College (USA)
 

Mark A. Granquist

Professor i kyrkohistoria, Luther Seminary (USA)
 

Ezra Gebremedhin

Docent i kyrkohistoria, Uppsala universitet
 

David Gustafson

Associate professor i evangelisation och mission, Trinity Evangelical Divinity School (USA)
 

Sarah Hinlicky Wilson

Högskolelektor i systematisk teologi
 

Maria Lindberg

Högskoleadjunkt i praktisk teologi
 

Lena-Sofia Tiemeyer

Professor i Gamla testamentets exegetik, Akademi för ledarskap och teologi

Resurspersoner

 

LarsOlov Eriksson

Docent i exegetisk teologi, särskilt Gamla testamentet och rektor emeritus
 

Staffan Grenstedt

Högskolelektor i praktisk teologi och missionsvetenskap, emeritus
 

Lena Harris

Womens’ and Internationals’ Pastor, St. Aldates Church, Oxford
Affilierad adjunkt i praktisk teologi
 

Birger Olsson

professor i  Nya testamentets exegetik (Uppsala), emeritus
   

Det finns olikheter i åsikter och teologi på skolan eftersom man kommer från olika traditioner. Men, alla ha samma mål. // Annahita Parsan